Rady a tipy

7 tipů, jak ušetřit za elektřinu i s vánočním osvětlením

Fotografie:jak ušetřít za elektřinu

Vánoční světelná výzdoba je krásná a bohužel i finančně náročná záležitost. Jak ušetřit za elektřinu i s vánočním osvětlením? Existují způsoby, jak pomocí správné volby poměrně výrazně snížit účet za elektřinu a přesto si užívat překrásnou světelnou vánoční výzdobu.

Jak ušetřit za elektřinu i s vánočním osvětlením?

1) Vsaďte na LED osvětlení

První možnost jak ušetřit za elektřinu je koupě diody emitující světlo – známe ji pod označením LED a je unikátní technologií pro svícení. Hlavní výhodou je odstranění tvorby přebytečného tepla, což je problém klasických žárovek.

Produkce tepla totiž spotřebovávala až příliš hodně energie, která pro vlastní svícení nebyla potřebná. LED žárovky jsou tou správnou cestou jak ušetřit za elektřinu. Jejich výhodou je také delší životnost, tedy nemusí se tak často vyměňovat.

LED vánoční osvětlení má navíc tu výhodu, že je bezpečnější. Pokud plánujete i venkovní výzdobu, musíte však zvolit světelnou dekoraci, která je k tomu určená a dokáže odolat nízkým teplotám a vlhkosti. Zkrátka úsporné LED osvětlení se vyplatí, jak potvrzují i ti, kteří se zajímají o ekologii.

Tip: Přečtěte si také: 10 způsobů, jak využít vánoční osvětlení a vykouzlit dokonalou sváteční atmosféru

 

Výzdobu zapojte s pomocí časovače

Fotografie: LED osvětlení - jak ušetřit za elektřinu

Vánoční světelné dekorace jsou krásné, ale zahrada či dům nemusí svítit úplně celou noc. Na časovači jednoduše nastavíte čas zapínání osvětlení na dobu, kdy se stmívá a vypnutí třeba po desáté hodině večer. Nejenom že ušetříte peníze elektrické energie, ale navíc budete ohleduplní k sousedům, kterým nebudou vánoční světýlka svítit do oken.

Tip: Starosti a nákup externího časovače si ušetříte, když si pořídíte vánoční osvětlení se zabudovaným časovačem. Potom už stačí pouze nastavit okno pro svícení a o nic dalšího se nemusíte starat.

Jak správně nastavit časovač?

Dalším tipem jak ušetřit za elektřinu, je vánoční osvětlení se zabudovaným časovačem fungují například tak, že po první zapnutí svítí dekorace 6 hodin, následně je 18 hodin vypnutá a poté se znova sama zapne ve stejný čas jako minule. Při použití externího časovače, do kterého zapojíte vlastní vánoční osvětlení, si můžete časové okno nastavit sami.

Podle modelu časovače jednoduše zvolíte, kdy má být zapnutý a proudit dovnitř energie a kdy naopak ne. Tento časový úsek si můžete následně libovolně upravovat například podle toho, kdy se stmívá dříve a už si chcete užívat svit svých vánočních dekorací o kousek dříve.

Venkovní solární osvětlení

Jednou z možností, jak snížit účet za elektřinu nutnou pro vaši  vánoční výzdobu, je volba venkovního solárního vánočního osvětlení.

Jde o technologii šetřící životní prostředí, protože zdrojem energie je sluneční svit. Přes den se tedy zdroj v podobě solární nabíječky plní energií ze slunečního záření, aby mohla dekorace večer krásně svítit a dělat vám radost.

Výhodou je také, že nemusíte řešit zapojení do sítě. Jde tedy o skvělou dekoraci v případě, že nemáte k dispozici venkovní zásuvku, případně nechcete řešit zapojování kabelů.

Venkovní solární osvětlení je tak dobrou volbou například na chatu, kdy se nemusíte bát, že dojde k nějakému problému s kabelem zapojeným do sítě.

Alternativou pro všechny, kdo se nechtějí potýkat se zapojováním kabelu do zásuvky, může být LED vánoční osvětlení na baterie dostupné v různých variantách.

Tip: Podívejte se na výběr  vánočních dekorací, které by se mohly hodit k vaší výzdobě.

Správné umístění vánočního světelného řetězu

Delší řetěz s dekorativními žárovičkami umístěte tak, aby každá z nich byla vidět a mohla sloužit jako dekorace. Domyslete zakončení řetězu a snažte se naplno využít nabízené světelné možnosti. Je totiž velká škoda, když značná část LED řetězu skončí smotaná někde v zadní straně stromečku, kde není příliš vidět.

Tip: Během instalace si zkuste osvětlení i zapnout, ať zjistíte, jestli je umístěné co nejlépe a co nejvíce viditelně.

Snížení nákladů – nakupujte levně, kvalitně a s rozvahou

I v případě vánočních dekorací platí, že méně je někdy více.  Ke snížení nákladů v domácnosti můžete místo několika řetězů pořídit jeden větší vánoční řetěz, kterým ozdobíte větší plochu.

Fotografie: vínoční řetěz jak ušetřít za elektřinu i s vánočním osvětelním

Ušetříte si místo v zásuvce a několik starostí se zapojováním. Nevýhodou však může být situace, kdy se velký a dlouhý řetěz zamotá. Pro eliminaci takového rizika je dobré při uskladňování řetěz namotat na smotané noviny, či jiný vhodný předmět tak, aby se jednotlivé části co možná nejméně křížily a snížilo se riziko nepříjemného zamotání.

Je dobré pamatovat také na to, že například barevné svítící ozdoby vypadají hezky i za denního světla, takže tím vyřešíte dva problémy najednou. Zapnout do elektřiny je můžete jenom po večerech, kdy budete mít chuť kochat se sváteční výzdobu a jindy je můžete ponechat jako obyčejnou barevnou dekoraci.

Kombinujte s dalšími dekoracemi

Samotné světelné dekorace netvoří celou výzdobu. V rámci snížení nákladů je tedy můžete chytře kombinovat s jinými prvky. Zkuste například lesklé koule umístit do blízkosti LED řetězu tak, aby se svit diody odrážel.

Opticky to bude vypadat, že je na stromečku či kdekoliv jinde o něco více žároviček a je to další tip jak ušetřit za elektřinu.

Podobně to můžete udělat i s dalšími dekoracemi v domě. Nebojte se využít odrazné plochy a zrcadla, se kterými přidáte porci světla a opticky zvětšíte celou výzdobu.

Zkušenosti s jednotlivými druhy svítící výzdoby

Hodit se vám mohou také zkušenosti ostatních, kteří si chtějí udělat pěkné svítící vánoční svátky. Na internetu najdete doporučení na nejrůznější druhy vánočního osvětlení.

Mnohdy nechybí také hodnocení samotných zákazníků, kdy se dozvíte, jestli dekorace splnila jejich očekávání a nestala se žroutem elektrické energie. Pokud navštívíte obchod se světelnými vánočními dekoracemi, snažte se vybírat osvětlení s LED technologií, případně solární dekorace. To je ve většině případů sázka na jistotu, která vám zaručí, že přes vánoční svátky váš účet za elektřinu příliš nepovyroste.

Tip: Podívejte se také na naše tipy na vánoční osvětlení

Related Posts

One thought on “7 tipů, jak ušetřit za elektřinu i s vánočním osvětlením

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.